פרויקט: הורים שותפים

תכנית הורים שותפים הנו מודל ייחודי שפיתחה עמותת "ילדים בסיכוי", בשיתוף ג'ויינט אשלים ומשרד הרווחה, בשנת 2012 שמטרתה לחזק את השותפות בין הורי הילדים שמתחנכים בפנימיות, ילדי הפנימיות והקהילות מהן מגיעים הילדים. מרכז הילדים 'אמונה' נבחר כפיילוט להטמעת הפרויקט במערך הפנימייתי הארצי.

התכנית מציעה מודל יישומי של עבודה עם משפחות הילדים בפנימיות במטרה:

  • לחזק את הקשר בין הילד למשפחתו
  • להגביר מעורבות הורים, מתוך הדגשת השותפות בחיי ילדיהם השוהים בפנימייה בכל תחום אפשרי.
  • להטמיע תפיסה של שותפות הורים כחלק בלתי נפרד מחיי הפנימייה.

התפיסה שמנחה תכנית זאת היא שהילד משתייך למשפחתו גם כאשר הוא מתחנך בפנימייה, ושתפקידה של הפנימייה לוודא שההורים יהיו שותפים מלאים ככל האפשר בחיי ילדיהם בזמן שהותם בפנימייה, לשמר ולטפח את הקשר של הילד עם משפחתו.

שותפות של ההורים בחינוך ילדם יבטיח קליטה טובה יותר של הילד בפנימייה, רצף טוב יותר בין תקופות של שהות בפנימייה לחופשות בבית ההורים, חיזוק הקשר בין הילד למשפחתו וחזרה טובה יותר לבית המשפחה בעת סיום השהות בפנימייה.

המודל כולל התערבות ישירה עם הילד ועם המשפחה, פיתוח מענים משפחתיים בפנימייה, ועבודה משותפת עם הקהילה. המפתח לשינוי הוא בעבודה אינטנסיבית עם הצוות הטיפולי, החינוכי והמנהלי בפנימייה, עבודה שכוללת הכשרה, הדרכה והשתלמויות צוות.

התוצאה – שינוי התרבות הארגונית של הפנימייה, כך ששותפות ההורים תהפוך לחלק מהפרקטיקה היומיומית.

במרכז הילדים פועל 'מועדון הורים' הבנוי ממפגש הדרכתי/טיפולי של דרמה תרפיה, סדנת אפיה, וסדנת קרמיקה. כמו כן קיימות קבוצות טיפוליות להורים בתחומים שונים. העבודה השותפות עם ההורים, מגבירה את האמון של הורה-פנימיה, מעניקה כוחות וכלים להורה לקשר משפחתי מיטיב, ומאפשרת שילוב זרועות בעבודה החינוכית/טיפולית עם החניכים שתוצואותיה, יציבות, ביטחון ורוגע.

שתפו באהבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

שתפו באהבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin