פרויקט: המרכז הטיפולי

המרכז הטיפולי במרכז הילדים מציע טיפולים על רקע רגשי ותפקודי. הטיפולים בדרגות מורכבות שונות, וניתנים באופן פרטני וקבוצתי על-ידי מטפלים מוסמכים. הצוות הטיפולי כולל פסיכיאטרית, פסיכולוגית, עובדות סוציאליות, מטפלים בדרמה, אומנות, קלינאית תקשורת, בע"ח. כמו-כן מרכז הילדים פועל בשיתוף עם ארגונים כגון עלם לטיפול פרטני ע"פ צורך.

תרפיה בדרמה

ילדים עוברים בקלות לעולם הדמיון. הילדים שמחים  להתחפש ולהשתמש באביזרים משלימים. יתרונה המרכזי של ההצגה הוא בתכונתה לעקוף הגנות. הילד משחק כ"מישהו אחר" במרחב משחקי (Play Space) המאפשר לו לבטא באופן ספונטאני רגשות וחוויות שהיה מורכב יותר לדבר עליהם במציאות הקונקרטית. תהליך הטיפול בדרמה מביא את הילד למודעות ולשינויי התנהגות חיוביים.

תרפיה באומנות

תרפיה באמצעות אומנות הינה דרך לטיפול רגשי, הנעזרת בכלי ההבעה והיצירה כדי לטפל בנפש. לרוב, העיסוק באומנות אצל ילדים הינו מוכר וטבעי, הם נהנים מתהליך היצירה, חשים חופשיים ומשוחררים מלחצים, חווים הצלחות ומסופקים מעצם עשייתם האומנותית ומסוגלותם.

טיפול הנעזר בעלי חיים

תכונתן הבסיסית של חיות המחמד היא קבלה מלאה של כל אדם באשר הוא, ללא קשר למצבו הפיזי, הרגשי או הנפשי. טיפול בבעלי חיים הוא דינמי, מעורר עניין, מעודד למידה וכמובן מלא כיף וסיפוק. חיות נותנות אהבה ללא תנאי ומאפשרים לאנשים להביע את האהבה שלהם לאחרים. התרפיה באמצעות בע"ח מתאימה מאוד לילדים עם בעיות של קשב וריכוז, לקויות למידה, בעיות התנהגות, בעיות רגשיות ואף לילדים המתקשים ביצירת קשרים חברתיים. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי טיפול באמצעות בע"ח מביא לתוצאות מדהימות כגון: שיפור בכישורים חברתיים, שיפור בדימוי עצמי, שיפור בשליטה עצמית, לקיחת אחריות, דחית סיפוקים, התחשבות בזולת, שיפור בריכוז ובקשב, וכפועל יוצא גם שיפור בקשיי למידה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הינו טיפול קצר מועד המתמקד בדפוסי חשיבה והתנהגות מזיקים הגורמים להפרעות רגשיות. שיטת הטיפול מבוססת על שילוב רעיונות מהטיפול ההתנהגותי, אשר מאפשר ליצור שינוי בהתנהגות לא רצויה ותרגול של התנהגויות חדשות. הטיפול הקוגניטיבי, מתמקד בהבנה ושינוי הפירושים שהאדם נותן למציאות אשר משפיעים על רגשותיו והתנהגותו. במקום להתמקד במשמעות של אירועים מהעבר דרך שיחה כמו בטיפול דינמי, CBT עוזר לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול של מטלות טיפוליות. טיפול CBT מתאים למבוגרים וילדים והוא הוכח כמועיל למגוון רב של בעיות כגון: חרדה, דכאון, OCD, הפרעות אכילה ועוד.

ליצנות חברתית

ליצנות רפואית-טיפולית הינה שיטה לטיפול באמצעות כישורים מתחום אמנות הבמה. ההומור והצחוק מסייעים לתקשר עם אוכלוסיות שונות, להפיג לחצים ופחדים, לשפר את מצב הרוח ולתרום בכך לתהליך הריפוי.

השיטה פותחה בבתי חולים לילדים בניו יורק, כאשר ביקרו בהם ליצנים מקרקס Big Apple Circuit והופיעו בפני הילדים בכדי לשמח ולהרגיע אותם. טכניקות המשחק השונות והמופעים ששילבו אלמנטים מהעולם הרפואי המסורתי הובילו ליצירת מודל ה-CCU (Clown Care Unit) שהתפשט בהמשך לשאר העולם ומשמש כיום לטיפול לא רק בילדים. ליצנים רפואיים מטפלים גם קשישים, חולים במחלות ממושכות, בעלי צרכים מיוחדים ואוכלוסיות מוחלשות אחרות.

במרכז הילדים 'אמונה' פיתחנו את 'הליצנות החברתית במרחב פנימייתי', 'ממה הליצנית' בוגר החוג ובעלת תואר 'תיאטרון טיפולי קהילתי' אונ' חיפה, מצטיינת דיקן בחוג לתיאטרון, שחקנית, מנחת קבוצות לתיאטרון וליצנית רפואית וחברתית בעמותת רופאי חלום.

הפעילות של ממה מחולקת, בקבוצות טיפוליות, עבודה פרטנית ועבודה במרחב הפנימייתי.

ניסיון מצטבר של ארבע שנות פעילות, מוכיח 'שלליצן החברתי במרחב הפנימייתי' יכולת לזהות, לאתר, ולטפל במקרים מגוונים ומורכבים. מלבד הטיפול בחניכים, ממה מביאה איתה חיוך וצחוק לכל קהילת הפנימייה ומשרה אוירה של אופטימיות ושימחה.

שתפו באהבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

שתפו באהבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin